Saulriets Juglā

LaTeX, attēli un matemātika (2)

18:25, otrdiena, 12. marts, 2013.

LaTeX dokumentu formatēšanas metode Latvijas akadēmiskajā sabiedrībā pelnīti iemanto arvien lielāku popularitāti. Darbs ar LaTeX ir ērts un rezultāts - patīkams. Samērā ilgu laiku gatavojot dažādus dokumentus man regulāri sagādāja grūtības tādu attēlu sagatavošana, uz kuriem būtu tikpat glīti matemātiskie simboli kā pārējā tekstā.
Arī "parasts" teksts uz attēla mēdz slikti uzvesties, ja tas ir iestrādāts iekšā pašā attēlā, piemēram, izlemjot attēlu mazliet samazināt arī teksts samazinās un lasītājam ir grūtāk to uztvert.

Izrādās šo problēmu var viegli risināt - kompilējot LaTeX dokumentus ar xelatex vai pdflatex, ir loģiski attēlus sagatavot pdf formātā. Ja uz šiem attēliem ir vēlme izvietot tekstu, tad ļoti ērts ir pdf_tex formāts: šajā gadījumā attēlu "veido" divi faili attels.pdf un attels.pdf_tex. Pirmais no tiem satur visus grafiskos elementus, bet otrā ir norādes, kur un kādu tekstu satur attēls. Šādā formātā attēlus piedāvā saglabāt brīvpieejas vektorgrafikas programma Inkscape, saglabājot attēla kopiju pdf formātā jāatzīmē iespēja PDF+LaTeX: Omit text in PDF, and create LaTeX file, pilnīgi iespējams, ka arī citas vektorgrafikas programmas to atbalsta, taču nekad neesmu jutis vajadzību to pārbaudīt.

LaTeX dokumentā šādu attēlu iekļauj ar komandu:
\def\svgwidth{\textwidth}
\input{attels.pdf_tex}


kur pirmā rindiņa definē attēla platumu, kas dotajā piemērā būs pilnā lapas vai teksta kolonnas platumā, bet otrā izsauc *.pdf_tex failu, kurš savukārt izsauc *.pdf failu. "Pa ceļam" tiek nokompilēts teksts, kas atrodams uz attēla, tai skaitā viss, kas ievietots starp dolāru zīmēm ($) tiek kompilēts kā matemātiska izteiksme.

Vienīgais trūkums šai metodei ir organizējot savu darbu: ja dokuments satur daudz attēlus tad to pdf (un pdf_tex) failus sakārtoju pa mapēm, taču kompilācijas procesā pdf_tex iekļautie pdf faili tiek meklēti dokumenta saknes direktorijā, lai to novērstu ir jālabo pdf_tex (kas satur vienkāršu LaTeX kodu) fails norādot pareizu ceļu, kur atrast pdf failu. Neesmu meklējis šīs problēmas risinājumu, bet tam noteikti noderēs kāds vienkāršs skriptiņš, un gan jau interneta dzīlēs "sēž" kāds gatavs risinājums.

Komentāri

Lietoju Inkscape jau labu laiku. Esmu saskāries arī ar vēlmi attēlos iekļaut matemātisku pierakstu. Bet kā nebiju šito ķeksi (PDF+LaTeX) pamanījis, es gan nesaprotu. :D Lieliska informācija. Tagad zināšu un darīšu.
Kristaps Bergfelds, 21:17, otrdiena, 12. marts, 2013.
Ō! Jauki!
Kad atver ar Inkscape saražoto pdf_tex failu, priekšā sēž pat pamācība, ko darīt ar attēliem citās mapītēs. Man strādā labi, neesi mēģinājis vai kādu iemeslu pēc atzinis par nelabu esam?
%% Images with a different path to the parent latex file can
%% be accessed with the `import' package (which may need to be
%% installed) using
%% \usepackage{import}
%% in the preamble, and then including the image with
%% \import{<path to file>}{<filename>.pdf_tex}
apc, 18:11, svētdiena, 19. maijs, 2013.
Lūdzu ņem vērā, ka komentēt iespējams tikai tad, ja Tava pārlūkprogramma pieņem sīkdatnes!