Lotuss

Divas noderīgas Linux komandas (0)

17:50, otrdiena, 12. marts, 2013.

Darbā ar Linux sistēmām tādu vai citādu jautājumu risināšanai nereti tiek izmantota komandrinda. Praktiski neaizstājami tas ir attālināti konfigurējot serveri. Tipiskas darbības šajā gadījumā ir konfigurācijas failu labošana un servisu pārstartēšana.
Kā iesācējs šajā jomā, veicamos soļus meklēju internetā, kur parasti komandas ir norādītas apmēram šādā formā (teksts nosvītrots, jo šādas komandas neiesaku lietot):
sudo nano /konfiguracijas/fails
...
sudo /etc/init.d/servisa_nosaukums restart


Pirmā komanda lieka ar virslietotāja (root) tiesībām tiek atvērts teksta redaktors nano (varētu būt arī cits redaktors, piemēram vi) un tajā rediģēts fails /konfiguracijas/fails. No personīgās pieredzes zinu, ka tas var novest pie kļūdas paziņojuma par nepareizām tiesībām failam ~/.nano_history vēlāk lietojot šo programmu kā "parastam" lietotājam. Šis kļūdas paziņojams ir viegli novēršams un mierīgi var dzīvot tālāk, līdz tas parādīsies nākamreiz, dažkārt tas var būt arī kaitinoši. Pieļauju, ka ir arī kādi būtiskāki (drošības) iemesli, lai šādi nerīkoties, pilnīgi noteikti gudri ļaudis to neiesaka darīt ar grafiskajiem teksta redaktoriem (vai citām grafiskajām programmām). Lieliska alternatīva ir komanda sudoedit:
sudoedit /konfiguracijas/fails

Kas atvērs teksta redaktoru ar tām pašām virslietotāja tiesībām (protams, pēc paroles ievadīšanas). Kādu tieši redaktoru atvērt var norādīt konfigurācijā:
sudo update-alternatives --config editor

Kas attiecas uz otro komandu tā ir rudimentāra metode no sistēmas Unix System V laikiem. Runā, ka šāda komanda var radīt zināmas problēmas, ja ir definēti komandrindas mainīgie vai arī palaist servisu nepareizajā direktorijā. Tās vietā labāk izmantojam šādu metodi:
sudo service servisa_nosaukums restart

piemēram,
sudo service lighttpd restart

Komandu restart, protams, var aizstāt ar kādu citu, kas ir definēta attiecīgajam servisam, kā ierasts, šajās sistuācijās palīdzēs Tab taustiņš.

Komentāri

Lūdzu ņem vērā, ka komentēt iespējams tikai tad, ja Tava pārlūkprogramma pieņem sīkdatnes!